ДЕПАРТАМЕНТ ОХОРОНИ ЗДОРОВ’Я

ТЕРНОПІЛЬСЬКОЇ ОБЛДЕРЖАДМІНІСТРАЦІЇ

Кабінет пацієнта
Будь-ласка авторизуйтесь або зареєструйтесь
Телефони гарячих ліній
Урядова
1545
Міністерство охорони здоров'я
0-800-801-333
Тернопільська ОДА
097 828-75-27
Департамент ОЗ Тернопільської ОДА
0352 52-10-71
Новини
всі новини

Урядова програма «Доступні ліки»

lik2017

Відповідно до постанов Кабінету Міністрів України від 9 листопада 2016 року № 862 ,,Про державне регулювання цін на лікарські засоби” та № 863 ,,Про запровадження відшкодування вартості лікарських засобів” з 1 квітня 2017 року в Тернопільській області, як і в Україні в цілому, запроваджено Урядову програму ,,Доступні ліки”.

Мета програми – забезпечити кожного громадянина України доступними та життєво-необхідними лікарськими засобами з доведеною ефективністю, які покращать якість їхнього життя і запобіжать виникненню ускладнень та передчасної смертності.

Механізм відшкодування вартості ліків (реімбурсації) поширюється на серцево-судинні захворювання, діабет ІІ типу та бронхіальну астму. Пріоритетність надали лікуванню цих хвороб, оскільки саме вони найбільше впливають на показники смертності населення або суттєво знижують якість життя пацієнта та ефективно лікуються на амбулаторному рівні.

Протягом 2017-2018 років на реалізацію зазначеної програми в області було спрямовано 47637,2 тис. грн, з яких використано 42350,7 тис. грн, що становить 90% від усіх виділених коштів. Загальний бюджет Програми у Тернопільській області на І квартал 2019 року становив 6808,2 тисяч гривень. До реалізації ліків по Програмі в області добровільно долучились 213 аптек. Протягом 3 місяців 2019 року аптечними закладами, відповідно до їх звітів, відпущено лікарських засобів на загальну суму 6692,8 тис. грн, аптечним закладам перераховано 6508,3 тис. грн, 85 918 осіб отримали лікарські засоби по вищезазначеній Програмі.

З 1 квітня 2019 року Урядова програма „Доступні ліки” перейшла в адміністрування Національної служби здоров’я України (далі - НСЗУ).

З переходом програми реімбурсації в адміністрування НСЗУ відшкодування вартості лікарських засобів відбувається за принципом «гроші йдуть за пацієнтом в аптеку». Це можливе, завдяки реалізації програми за новими принципами:

- єдині прозорі правила укладення договорів – усі аптеки, які відповідають мінімальному набору вимог, мають можливість укласти договір про реімбурсацію з НСЗУ;

- використання електронних інструментів – усі процеси пов'язані з укладенням договору про реімбурсацію та відпуск ліків за електронними рецептами відбуваються в електронній системі охорони здоров'я;

- електронний рецепт – забезпечує мобільність пацієнтів та нівелює географічні обмеження, оскільки отримати ліки можна в будь-якій аптеці чи аптечному пункті, які беруть участь у Програмі, незалежно від місця, де проживає пацієнт або де було виписано рецепт.

ЯК ОТРИМАТИ БЕЗОПЛАТНІ ЛІКИ?

Покрокова інструкція

  1. Зверніться до лікаря та отримайте рецепт.
  2. Завітайте до аптеки з позначкою «Доступні ліки».
  3. Отримайте ліки безоплатно або з частковою доплатою за рецептом.

Вартість ліків повністю або частково оплачує держава. У програмі беруть участь лише монопрепарати (які містять лише одну діючу речовину).

ЯК ОТРИМАТИ РЕЦЕПТ НА "ДОСТУПНІ ЛІКИ"

З 1 квітня 2019 року ліки за урядовою програмою реімбурсації «Доступні ліки» можна отримати тільки за електронним рецептом, виписаним сімейними лікарями, терапевтами та педіатрами через електронну систему охорони здоров’я.

Крок 1. Пацієнт записується та приходить на прийом до сімейного лікаря, терапевта або педіатра, з яким у нього підписана декларація.

Важливо! Пацієнт має звернутися саме до свого лікаря. Якщо ви ще не підписали декларацію, це варто зробити. Без декларації скористатися програмою «Доступні ліки» буде неможливо.

Крок 2. Лікар проводить прийом і виписує рецепт.

Крок 3. Під час виписування електронного рецепту лікар разом з пацієнтом мають перевірити, чи номер мобільного телефону, зазначений в декларації є актуальним і належить пацієнту. Лікар повинен назвати вам код мобільного оператора та останні цифри номера.

Крок 4. Після перевірки номера телефону лікар виписує рецепт в електронній системі охорони здоров’я.

Крок 5. На мобільний телефон пацієнта приходить смс з унікальним номером рецепта та кодом підтвердження для отримання ліків в аптеці. Зміст СМС: «Ваш рецепт: ХХХХ-ХХХХ-ХХХХ-ХХХХ. Код підтвердження: ХХХХ».

Крок 6. За необхідності або на прохання пацієнта лікар може роздрукувати консультаційний висновок, який містить розділ з призначеннями, зокрема призначенням ліків. В цьому розділі зазначається інформація про виписані ліки та номер електронного рецепта.

Крок 7. Пацієнт йде у будь-яку зручну для нього аптеку, що бере участь у програмі «Доступні ліки». Називає працівнику аптеки номер рецепта.

Крок 8. Працівник пропонує пацієнту лікарські засоби, які є в цій аптеці і входять в програму «Доступні ліки».

Крок 9. Пацієнт обирає один із лікарських засобів і називає чотиризначний код підтвердження та отримує свої ліки. Якщо необхідного препарату немає, пацієнт може піти в іншу аптеку і отримати ліки там.

Аптечний заклад, щоб укласти договір про реімбурсацію з НСЗУ, має забезпечити наявність:
- ліцензії на право провадження господарської діяльності з роздрібної торгівлі лікарськими засобами;
- комп'ютерів та підключення до інтернету;
- аптечної інформаційної системи (АІС), яка дозволяє обмінюватися інформацією з центральною базою даних електронної системи охорони здоров'я;
- кваліфікованих електронних підписів у всіх працівників, які відпускатимуть лікарські засоби за електронними рецептами.

Електронна карта аптек-учасниць програми реімбурсації лікарських засобів («Доступні ліки») https://nszu.gov.ua/e-data/dashboard/pharmacy-map.

Перелік лікарських засобів, що включені до Реєстру лікарських засобів, які підлягають реімбурсації станом на 2 червня 2020 року (затвердженого наказом Міністерства охорони здоров'я України від 01 червня 2020 року №1284) можна завантажити за посиланням:

https://moz.gov.ua/uploads/4/24318-reestr_01062020_1284.pdf.

На сьогодні по області уклали договори з НСЗУ 66 аптечних заклади, що проводять відпуск лікарських засобів за рецептами лікарів в 234 місцях. Лікарями закладів первинної медичної допомоги з 1 квітня 2019 року виписано 637 048 електронних рецептів, із них відпущено в аптечній мережі – 543 687 рецептів, 66,93 тис. пацієнтів отримали ліки за програмою реімбурсації. Виписка електронних рецептів проводиться в усіх закладах первинної ланки надання медичної допомоги.