ДЕПАРТАМЕНТ ОХОРОНИ ЗДОРОВ’Я

ТЕРНОПІЛЬСЬКОЇ ОБЛДЕРЖАДМІНІСТРАЦІЇ

Кабінет пацієнта
Будь-ласка авторизуйтесь або зареєструйтесь
Телефони гарячих ліній
Урядова
1545
Міністерство охорони здоров'я
0-800-801-333
Тернопільська ОДА
097 828-75-27
Департамент ОЗ Тернопільської ОДА
0352 52-10-71
Новини
15:33, 03 листопада 2023
Біль за грудиною – то не конче інфаркт, а інфаркт – це не завжди хапання за груди ліворуч, як це показують у кіно. Раптовий біль може бути через стенокардію, коли серцю мало кисню, але багато навантаж..
14:30, 03 листопада 2023
Виснаження, вигорання, депресія – як розрізнити та що робити.Ну як так? Людина щойно назвалася, а вже за мить її ім’я вилетіло з твоєї голови. Або ніяковієш під час розмови, бо наче кожною клітинкою т..
14:11, 03 листопада 2023
Найкраща дієта для профілактики інсульту ???? - дієта переважно рослинного походження з невеликою кількістю м’яса, риби. Ця дієта була описана як «середземноморська дієта», і існує велика кількість до..
всі новини

Здоровий спосіб життя допоможе запобігти раку

Здоровий спосіб життя допоможе запобігти раку
ДЕПАРТАМЕНТ ОХОРОНИ ЗДОРОВ'Я

ТЕРНОПІЛЬСЬКОЇ ОБЛДЕРЖАДМІНІСТРАЦІЇ


м. Тернопіль, вул. Грушевського, 8, e-mail: admin@oblzdrav.gov.te.ua

Щорічно в усьому світі виявляють понад 10 мільйонів нових випадків такого захворювання, як рак, а помирає від нього 7 мільйонів пацієнтів. Найчастіше люди гинуть від раку легень, шлунку, печінки, товстого кишечника та молочної залози. А загалом видів раку налічують понад сотню.

На Тернопільщині торік виявили більше 3,5 тисяч нових хворих на рак. 15,7% пацієтів звернулися до лікарів уже із запущеними стадіями недуги. Кожен третій хворий не прожив і року з моменту встановлення діагнозу.

Однак, шанси одужати є. Все залежить від того, на якому етапі хвороби звернутися по медичну допомогу. Крім того, сьогодні вчені наголошують, що здоров’я можна зберегти, змінивши життєві звички.

Про проблеми онкозахворювань в Тернопільській області для газети “Наш день” розповіла Любов Федорівна САМБОР, обласний онкогінеколог.

Вага і рухливість

За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я близько 40% ракових захворювань можна уникнути, якщо відмовитися від цигарок, регулярно займатися фізкультурою та харчуватися здоровою їжею.

Тютюн значною мірою провокує розвиток раку легень, гортані, стравоходу, шлунка, сечового міхура, порожнини рота й інших органів. Збільшують небезпеку ожиріння та нездорове харчування, як-от недостатня кількість овочів і фруктів у раціоні, надмірне вживання солі.

Малорухливий спосіб життя також підвищує ризик хвороби. Є докази й того, що вживання алкоголю може призвести до різних злоякісних новоутворень: раку стравоходу, глотки, гортані, печінки, молочної залози.

Що має насторожити

Якщо ж хвороби не вдалося уникнути, надзвичайно важливо вчасно її виявити. Рак розвивається з однієї клітини. Її перетворення у пухлину є багатоступеневим процесом. Недуга, діагностована на ранній стадії, набагато краще піддається лікуванню.

Злоякісні новоутворення проявляються по-різному. Насторожити мають припухлості, вузлики чи виразки на шкірі, постійні розлади травлення, стійкий кашель, кровотечі з природних отворів тіла.

Звертатися до свого лікаря або іншого фахівця-медика необхідно одразу, якщо помічаєте зміни свого нормального стану здоров’я.

У зоні ризику – жінки

На жаль, часто люди легковажать своїм здоров’ям. Наприклад, найпоширеніша форма раку в жінок – рак молочної залози. Однак близько 60% пацієнток визначали у себе пухлину, але до лікаря не звертались.

Ще половина хворих жінок не були на обстеженні у лікарів більше двох років. У результаті третина пацієнток починають лікувати рак грудей на пізній стадії.

Між тим, за останні 20 років, за даними національного канцер-реєстру України, захворюваність на цю недугу зросла майже вдвічі. Молочна залоза є органом-мішенню при ендокринних збоях. Жінки в наш час рідко народжують, дітородні органи не виконують своїх функцій, що викликає гормональні порушення.

Збільшують ризики і штучне переривання вагітності, пізнє народження першої дитини, відмова від годування малечі грудьми. Вікові зміни в організмі теж підвищують небезпеку.

Щоб не запустити хворобу, кожній жінці слід раз у місяць проводити самообстеження грудей. Роблять це в перший тиждень після менструації. Особливу уважними слід бути хворим на мастопатію, злоякісні новоутворення у цьому випадку виникають частіше.

Спеціалізовану допомогу хворі можуть отримати в Тернопільському обласному онкологічному диспансері. Сьогодні існує надійна методика раннього виявлення раку молочної залози – мамографія. Після 50 років мамографічне (рентгенологічне) обстеження жінкам бажано робити щорічно.

Щоб знизити ризик раку грудей, жінкам необхідно контролювати вагу тіла, помірно вживати тваринні жири, відмовитися від неконтрольованого прийому гормональних препаратів. Не варто зловживати цигарками. Каліфорнійські вчені провели дослідження серед 116 тисяч жінок і виявили, що куріння підвищує ризик раку молочної залози на третину. Тяжкі наслідки має і пасивне куріння, особливо в дитячому віці.

Огляд – хоча б раз у рік

В останні роки, на жаль, почастішали і випадки раку шийки матки в молодих жінок. Серед шкідливих факторів, які збільшують імовірність недуги, є ранній (до 18 років) початок статевого життя, велике число статевих партнерів, збудники різних інфекцій, ранні вагітності, у тому числі ті, що закінчилися абортами. Вплив цих факторів критичний у віці від 15 до 24 років.

Негативні наслідки може мати й травматизація шийки матки, порушення функції яєчників. Тож кожна жінка в будь-якому віці повинна проходити огляд у гінеколога хоча б раз у рік, щоб вчасно діагностувати патологію та не допустити розвитку онкологічного захворювання.

Небезпечна родимка

Необхідно ставитися уважно і до родимок на тілі. Якщо вони змінили колір чи форму, варто проконсультуватися в лікаря. Також слід пам’ятати, що надмірне перебування під палючим сонцем, сонячні опіки в дитинстві можуть призвести до розвитку раку шкіри в майбутньому.

Звичайно, жоден з цих факторів не є критичним чи визначальним, але в сумі вони можуть зіграти вирішальну роль і зберегти ваше здоров’я.

Комунальна установа Тернопільської обласної ради
“Центр здоров’я”