ДЕПАРТАМЕНТ ОХОРОНИ ЗДОРОВ’Я

ТЕРНОПІЛЬСЬКОЇ ОБЛДЕРЖАДМІНІСТРАЦІЇ

Кабінет пацієнта
Будь-ласка авторизуйтесь або зареєструйтесь
Телефони гарячих ліній
Урядова
1545
Міністерство охорони здоров'я
0-800-801-333
Тернопільська ОДА
097 828-75-27
Департамент ОЗ Тернопільської ОДА
0352 52-10-71
Новини
всі новини

Подолання наслідків стресу від стрілянини

Подолання наслідків стресу від стрілянини
ДЕПАРТАМЕНТ ОХОРОНИ ЗДОРОВ'Я

ТЕРНОПІЛЬСЬКОЇ ОБЛДЕРЖАДМІНІСТРАЦІЇ


м. Тернопіль, вул. Грушевського, 8, e-mail: admin@oblzdrav.gov.te.ua

Переживши стрілянину, ви можете завжди думати, як таке могло трапитись і так ніколи і не знайти відповіді на це запитання.

Пам’ятайте, що це типова реакція для людей, що пережили різні емоції від таких страшних подій. Ці почуття включать шок, печаль, оніміння, страх, гнів, розчарування, сум і інші. Можуть виникати проблеми зі сном, концентрацією, апетитом чи запам’ятовуванням елементарних речей. Це нормально і з часом повинно пройти. З часом турбота і підтримка рідних людей допоможе подолати цей емоційний стан та в кінцевому результаті зробить ваші емоції, спричинені трагедію, більш керованими.

Вам може здаватись, що світ став значно небезпечнішим зараз, аніж він був колись. Знадобиться час на відновлення вашої рівноваги.У той же час ви будете задумуватись, як повернутись до свого звичного життя. Ви можете зміцнити свою здатність сприймати нещастя з часом.

Ось деякі поради для полання стресу:

  • Говоріть про це. Попросіть допомоги у небайдужих людей, які готові вас вислухати. Отримана турбота та підтримка відновить у вас почуття комфорту та дасть надію. Дуже допомагає спілкування з іншими людьми, що пережили те саме. Це дозволить не почуватись таким чужим.
  • Прагніть до балансу. Коли трапляється трагедія, дуже легко піддатись перевантаженню та почати думати негативно чи песимістично. На противагу, щоб збалансувати ці почуття, пам’ятайте про людей і події, які є приємними та заохочуєчими. Прагнення до баланcу робить вас сильнішим та відкриває нормальні здорові перспективи до життя і погляди на себе.
  • Відключіться і вдихніть. Ви можете прагнути бути у курсі подій, однак обмежте кількість новин з Інтернету, телебачення, газет і журналів. Занадто великий потік інформації може посилити ваш стрес. Особливо картинки і фото можуть дуже глибоко вплинути і відновити стрес. Влаштовуйте собі також перерви, аби відовліктись від обдумування трагедії та зосередитись на тому, що вам приємне. Постарайтесь робити щось, що підіймає ваш дух.
  • Поважайте свої почуття. Пам’ятайте, що це нормально мати широкий спектр емоцій після трагічного випадку. Ви можете відчувати сильний стрес, такий самий, як після тілесного ушкодження. Наприклад: ви можете почуватись виснаженим, виведеним з рівноваги, або ж можете почувати біль.
  • Потурбуйтесь про себе. Ведіть здоровий спосіб життя для підвищення вашої здатності справлятися з надмірним стресом. Їжте збалансовану їжу, достатньо відпочивайте і займайтесь фізичними вправами протягом дня. Уникайте алкоголю та наркотиків, оскільки вони можуть швидше придушити ваші відчуття, аніж допоможуть подолати їх та вивести вас із стресу. Окрім того, алкоголь і наркотики можуть посилити ваш душевний та фізичний біль. Встановіть або поміняйте схеми прийняття їжі та фізичних вправ на регулярний. Якщо маєте проблеми зі сном, практикуйте техніки рослаблення, такі як глибоке дихання, медитація, йога.

Допомагайте іншим та робіть щось продуктивне. Зосередьтесь на роботі з іншими людьми, які пережили те, що і ви або мають інші потреби. Допомога іншим дає відчуття полегшення.

Якщо ви втратили рідних чи друзів у цій чи іншій трагедії, пам’ятайте, що сум – це довгий процес. Дайте собі час це пережити і відродитись. Для когось – це побути вдома з самим собою; для інших – повернення до життєвої рутини. Подолання шоку та травми від таких подій забере час. Цілком нормально, що за цей час буде багато підйомів і спадів, включаючи почуття “провини тих, хто вижили тоді, коли інші загинули”.

Для багатьох людей вищенаведені поради будуть достатніми для відновлення. Однак, можуть бути випадки, що у певних буде загострення. У такому випадку слід звертатись до професійних психологів.

Подолання стресу від жахливої трагедії важка праця. Будьте мужні і повірте, що у вас попереду багато щасливих днів та подій. Слідуйте цим порадам і йдіть вперед до відновлення.

Комунальна установа Тернопільської обласної ради
“Центр здоров’я”
за матеріалами
Олега Гуковського, завідувача денного стаціонару ТОККПНЛ,
обласного спеціаліста із психотерапії,
голови обласного осередку Української Спілки психотерапевтів