ДЕПАРТАМЕНТ ОХОРОНИ ЗДОРОВ’Я

ТЕРНОПІЛЬСЬКОЇ ОБЛДЕРЖАДМІНІСТРАЦІЇ

Кабінет пацієнта
Будь-ласка авторизуйтесь або зареєструйтесь
Телефони гарячих ліній
Урядова
1545
Міністерство охорони здоров'я
0-800-801-333
Тернопільська ОДА
097 828-75-27
Департамент ОЗ Тернопільської ОДА
0352 52-10-71
Новини
всі новини

Всесвітній день боротьби з вірусними гепатитами

Всесвітній день боротьби з вірусними гепатитами
ДЕПАРТАМЕНТ ОХОРОНИ ЗДОРОВ'Я

ТЕРНОПІЛЬСЬКОЇ ОБЛДЕРЖАДМІНІСТРАЦІЇ


м. Тернопіль, вул. Грушевського, 8, e-mail: admin@oblzdrav.gov.te.ua

Перший Всесвітній День боротьби з гепатитом був ініційований у 2008 році. Ініціатором проведення Всесвітнього Дня боротьби з гепатитом виступив Світовий Альянс з проблем гепатиту або World Hepatitis Alliance. Щорічні заходи, присвячені Дню боротьби з гепатитом проводяться 19 травня.

Мета цих заходів - підвищення обізнаності світової громадськості про симптоми, методи діагностики, профілактики та лікування гепатитів, особливо групи В і С, а також привернення уваги урядів і неурядових організацій до необхідності надання підтримки людям, що живуть з гепатитом В і С.

Статистика невблаганна - в середньому, кожна дванадцята людина в світі є носієм вірусу гепатиту В або C. Ця статистика перевищує показники за кількістю ВІЛ-інфікованих або хворих на рак, проте рівень обізнаності людей про гепатит вкрай низький. Вірусні гепатити - це група дуже розповсюджених небезпечних захворювань, що вражають печінку людини. Захворювання починається поступово, протікає без симптомів і не проявляється тривалий час, тому гепатит ще називають "ласкавий вбивця". Саме гепатит є основною причиною цирозу і раку печінки.

Шляхи передачі гепатитів B, C:

  • під час пологів
  • статевим шляхом
  • через засоби особистої гігієни (зубна щітка, бритва або ножиці)
  • через використання нестерильних шприців або медичних приладів
  • через пірсинг, татуювання, переливання крові або хірургічним шляхом

Хронічні вірусні гепатити становлять серйозну медичну та соціальну проблему у зв’язку з широкою розповсюдженістю, а також можливим розвитком цирозу та раку печінки.

Згідно даним ВООЗ більше ніж 2 млрд. людей у світі протягом свого життя інфіковані вірусним гепатитом В та біля 450 млн. є хронічними носіями цього вірусу. Щорічно від гепатиту В та його наслідків в світі помирають більше 2 млн. людей. 3% населення планети інфіковані вірусомгепатиту С, більше, ніж 170 млн. є його хронічними носіями.

Україна належить до регіонів з середньою розповсюдженістю гепатиту В (2,2% населення) та гепатиту С (від 3% до 5% від кількості населення).

За ступенем негативного впливу на здоров’я населення та масштабами захворюваності вірусні гепатити в Україні займають домінуюче місце в структурі інфекційної патології. До цієї групи інфекційних хвороб належить до 30% захворювань, за винятком грипу та гострих інфекційних захворювань верхніх дихальних шляхів.

За оцінками ВООЗ, в світі на хронічний вірусний гепатит В страждає понад 350 мільйонів осіб. В Тернопільській області рівень захворюваності гострим вірусним гепатитом В коливається в межах 4,6-2,З на 100 тисяч населення, по місту Тернопіль - 6,8-4,1 на 100 тисяч населення. Ці показники є нижчими, ніж в цілому по Україні (14,6-6,31 на 100 тисяч населення).

Ситуація з гепатитом С є ще більш небезпечною. Поширеність вищезазначеного вірусу в Європі вища, ніж вірусу гепатиту В. За даними ВООЗ, в світі на вірусний гепатит С страждають понад 170 млн. осіб, що складає більше 3% населення планети та в 5 разів перевищує кількість хворих на ВІЛ-інфекцію. В розвинених країнах гепатит С є відповідальним за 20% гострого гепатиту, 70% хронічного гепатиту, 40% некомпенсованого цирозу печінки, 60% гепатоцелюлярної карциноми та 30% трансплантації печінки.

Багаторічна персистенція вірусу гепатиту С при хронічній формі інфекції призводить до розвитку цирозу печінки у 20% хворих протягом 20 років, з подальшою щорічною частотою розвитку декомпенсації цирозу печінки у 6% та раку печінки в 4%.

За прогнозами експертів, до 2015-2020 років кількість інфікованих у світі подвоїться. Офіційна реєстрація гострих форм гепатиту С проводиться лише з 2003 року і складає за останні 5 років 1,7-2.0 на 100 тисяч населення, в Україні – 2,8-1,9 на 100 тисяч населення. Це лише 20-30% від реальної кількості хворих, у більшості – гостра фаза перебігає безсимптомно. На відміну від гепатиту В, вакцинопрофілактика при вірусному гепатиті С є неможливою, а єдиний спосіб контролю епідеміологічної ситуації полягає в лікуванні хворих на хронічний вірусний гепатит С.

За даними ряду авторів, хронічні вірусні гепатити складають 70-90% від усіх вірусних гепатитів і лише 10-30% складають гепатити іншої етіології (алкогольні, токсичні, аутоімунні та інші). Серед вірусних гепатитів провідне місце займає хронічний гепатит С, хронізація якого сягає 90% і для якого характерно мінімум клінічних проявів.

Серед хворих на вірусний гепатит С переважає генотип 1в – 85%, генотип 3а виявлено у 10% хворих, генотип 2а – в 3%, не вдалось визначити генотип у 2% хворих.В Тернопільській області переважає генотип 1в, для якого характерно різноманітні поза печінкові прояви і який важче лікується. Хронізація гепатиту В спостерігається в 10-15%, а гепатиту Д – в 10-30%. Найвищі показники захворюваності реєструються серед осіб молодого працездатного віку.

При пізньому призначенні лікування хронічний гепатит трансформується в цироз печінки, який є незворотнім станом і призводить до інвалідизації пацієнта і потребує трансплантації печінки як єдиної ефективної стратегії лікування.

Одним з найважливіших завдань є проведення вакцинопрофілактики гепатиту В дітям і дорослим у вогнищах цієї інфекції, медичним працівникам групи ризику, студентам середніх і вищих медичних навчальних закладів, працівникам служб спеціального призначення, хворим гастроентерологічного профілю, перед плановими оперативними втручаннями; для проведення першого етапу рекомендованих щеплень необхідно не менш ніж 9 тисяч доз вакцини на рік.

Несприятлива епідемічна ситуація з вірусних гепатитів в Україні і області, високий рівень захворюваності, економічних і соціальних збитків, значна інвалідизація хворих, недостатня матеріально-технічна база й обмежені можливості в проведенні лабораторних і інструментальних досліджень, висока вартість препаратів інтерферону для лікування хворих гепатитами вимагає негайних заходів у вирішенні вищезазначеної проблеми.

На Тернопільщині розроблено програму профілактики, діагностики та лікування вірусних гепатитів на 2012 - 2016 роки. Її метою є зниження захворюваності населення області вірусними гепатитами В і С, попередження інвалідизації та летальності, пов'язаної з розвитком ускладнень, таких як цироз печінки та первинна гепатоцелюлярна карцинома, покращення якості життя населення.

Основними завданнями програми є організаційне забезпечення діагностики, лікування та профілактики вірусних гепатитів, забезпечення базисного лікування хворих з гепатитами; зниження захворюваності на гострий вірусний гепатит В серед населення, проведення вакцинопрофілактики вірусних гепатитів, підвищення кваліфікації медичних працівників.

На думку розробників документа, виконання програми дасть змогу збільшити виявлення хворих на хронічні гепатити В і С у 2-3 рази, скласти їх системний реєстр, зменшити захворюваність гострим вірусним гепатитом В у 2-3 рази, знизити захворюваність гострим вірусним гепатитом С, знизити інвалідизацію та смертність від хронічних вірусних захворювань печінки, охопити медичними послугами з профілактики вірусних гепатитів 50-60% представників груп ризику.

Також очікується, що реалізація завдань дозволить забезпечити хворих на гепатит В і С, що потребують лікування, противірусною терапією, дасть можливість знизити на 30-40% рівень смертності серед хворих на хронічний вірусний гепатит В і С, забезпечити вільний доступ до добровільного консультування та тестування з метою виявлення інфікування.

За результатами дослідження, проведеного Альянсом-Україна, в Тернопільській області ВГС інфіковано 3,85 % населення. Натомість, на офіційному диспансерному обліку знаходяться лише 0,07 %.Незважаючи на це, обласна програма не фінансується. Так на 2014 рік з обласного бюджету не виділено жодної копійки безпосередньо на фінансування обласної Програми. Фінансування планується проводити із загального бюджету департаменту охорони здоров’я Тернопільської ОДА.

Разом з цим, актуальною проблемою залишається доступ до лікування гепатиту С для представників найбільш уразливих груп населення, які не можуть розраховувати на підтримку з боку держави. Зважаючи на це, в жовтні 2013 року, за підтримки Глобального Фонду для боротьби зі СНІДом, туберкульозом та малярією, Альянсу-Україна вдалося розпочати лікування для перших із 100 хворих. Знижена ціна дозволить у майбутньому збільшити кількість пацієнтів, які будуть мати можливість отримати довгоочікуване лікування.

Спільні зусилля Альянсу-Україна, представників державних структур та активістів з питань розширення доступу до лікування ВГС в рамках всеукраїнської кампанії "Вимагаємо лікування!" вже сприяли затвердженню Державної та обласних програм з протидії поширенню гепатиту С, частковому виділенню коштів з державного бюджету та бюджетів Полтавської, Сумської, Житомирської, Хмельницької, Закарпатської, Тернопільської, Вінницької областей, а також з бюджетів міст Харків та Севастополь. Але реальна потреба у лікуванні значно вища, – на сьогоднішній день лише у цих регіонах в черзі на лікування перебуває близько 16 000 осіб, тому збільшення виділення бюджетного фінансування усіх рівнів є життєво необхідним .

Ми бажаємо Вам здоров’я!

Комунальна установа Тернопільської обласної ради
“Центру здоров’я”