ДЕПАРТАМЕНТ ОХОРОНИ ЗДОРОВ’Я

ТЕРНОПІЛЬСЬКОЇ ОБЛДЕРЖАДМІНІСТРАЦІЇ

Кабінет пацієнта
Будь-ласка авторизуйтесь або зареєструйтесь
Телефони гарячих ліній
Урядова
1545
Міністерство охорони здоров'я
0-800-801-333
Тернопільська ОДА
097 828-75-27
Департамент ОЗ Тернопільської ОДА
0352 52-10-71
Новини
всі новини

Не попадайте у полон артеріальної гіпертензії

Не попадайте у полон артеріальної гіпертензії
ДЕПАРТАМЕНТ ОХОРОНИ ЗДОРОВ'Я

ТЕРНОПІЛЬСЬКОЇ ОБЛДЕРЖАДМІНІСТРАЦІЇ


м. Тернопіль, вул. Грушевського, 8, e-mail: admin@oblzdrav.gov.te.ua

Однією з найпоширеніших медичних бід, які переслідують людину, є артеріальна гіпертензія. Хвороба небезпечна не лише сама по собі. Вона є основним чинником ризику раптової смерті, розвитку інсульту, серцевої недостатності, тобто патологій, що визначають високу смертність, інвалідизацію, втрату працездатності дорослого населення.

Ця хвороба вражає людей, які ведуть малорухомий та емоційно-напружений спосіб життя. За статистикою, від підвищеного тиску страждає третина українців, але насправді їх набагато більше – гіпертонію тепер діагностують навіть у 18-річних.

Наслідки артеріальної гіпертензії вбивають нас частіше за інші хвороби, але найважче люди переносять цю недугу у період зміни пір року.

Що ж таке артеріальна гіпертензія!

Це патологічний стан організму, що проявляється підвищеним артеріальним тиском. Термін “ артеріальна гіпертензія” прийнято для визначення стійкого підвищення артеріального тиску: систолічного – 140 мм.рт.ст. і вище та діастолічного – від 90 мм.рт.ст. і вище.

Який тиск вважається високим?

Оптимальним вважається тиск 120/80 мм.рт.ст., нормальним та високонормальним – з 130/85 до 139/89. Про гіпертонію можна говорити тоді, коли тиск вищий, ніж 140/90 (гіпертонія I ступеню). Тиск 160/100 вказує на гіпертонію II ступеня, а понад 180/110 – III ступеня. Існує ще такий різновид гіпертонії, як ізольована систолічна гіпертонія, коли верхній тиск перевищує 140 мм.рт.ст., а нижній – менший за 90.

Від чого залежить рівень тиску?

Він залежить від активності людини. Як правило, тиск підвищується й під час стресу, коли людина налякана чи роздратована. Причинами гіпертонії є перевантаження нервової системи внаслідок стресів, неправильний режим життя (перевтома, недостатній відпочинок і сон, знижена фізична активність), неправильне харчування та спадкові фактори, а також куріння та вживання алкоголю.

Які бувають гіпертонії?

Більшість людей з підвищеним артеріальним тиском – це хворі на есенціальну (тобто справжню) артеріальну гіпертензію. Крім неї, виділяють симптоматичні гіпертензії, які найчастіше є наслідком захворювання нирок і сечовивідних шляхів або хвороб ендокринної системи. Відразу зауважимо, що у випадку симптоматичних гіпертензій усунення основного захворювання дозволяє назавжди забути про проблеми з артеріальним тиском. Хворим же на есенціальну гіпертензію доводиться лікуватись усе життя.

Стадії артеріальної гіпертензії

Артеріальна гіпертензія – один з найважливіших чинників ризику розвитку ускладнень з боку судин очного дна, нирок, розвитку серцево-судинних, церебро-васкулярних захворювань. Головне - не випускати свій артеріальний тиск за 160/100 мм.рт.ст., інакше це загрожує ураженням так званих органів-мішеней – серця, нирок, судин. На підставі цього виділено три стадії артеріальної гіпертензії:

I стадія – об’єктивні ознаки органічних ушкоджень відсутні;

ІІ стадія - об’єктивні ознаки ушкодження органів-мішеней без наявності клінічних симптомів;

ІІІ стадія – є об’єктивні ознаки ушкодження органів-мішеней з наявністю клінічних симптомів та порушень їхніх функцій (інфаркт міокарда, інсульт, ішемічні атаки тощо).

Що робити, якщо у вас виявили підвищений артеріальний тиск?

Не панікувати. Це - не вирок. Просто потрібно ретельно обстежитися у лікаря, який передусім з’ясує, чи немає симптоматичної гіпертензії, тобто захворювання нирок, ендокринних органів. Коли щось виявиться, хворого направляють до уролога, нефролога або ендокринолога. Якщо ж зупинилися на діагнозі есенціальної гіпертензії – теж приводів для розпачу немає. Адже в арсеналі сучасної медицини є великий вибір гіпотензивних засобів.

Що таке гіпертонічний криз?

Це один із проявів артеріальної гіпертензії, коли кров’яний тиск підскакує до критичних позначок. Відомо два механізми виникнення кризу – різкий та поступовий. Через стійке підвищення тиску може виникнути пульсуючий головний біль, запаморочення, нудота, мерехтіння перед очима, прискорене серцебиття. Така ситуація дуже небезпечна, бо може призвести до виникнення інсульту, набряку мозку, інфаркту міокарда. Вона потребує негайного втручання.

Чи можна позбутися гіпертонії без медикаментів?

Ні! Гіпертонія – це не грип чи застуда, яка може минути сама собою. Це серйозна недуга, від якої помирають. Це пожиттєва хвороба, яка потребує постійного прийому ліків, як для контролю тиску у межах норми, так і для запобігання виникненню ускладнень.

Рекомендації щодо вимірювання артеріального тиску

Прилад для вимірювання тиску має бути таким же звичним предметом домашньої аптечки, як і градусник. У домашніх умовах застосовують тонометри з фонендоскопом. Вимірювати тиск потрібно у спокійному стані після п’ятихвилинного відпочинку. За 30 хвилин до вимірювання тиску не можна пити каву, курити, вживати алкоголь. Вимірювати тиск треба не менше двох разів з інтервалом 2-3 хвилини. У разі розбіжності результатів понад 5мм.рт.ст., через декілька хвилин потрібно зробити повторне вимірювання.

Профілактика артеріальної гіпертензії

Головний критерій успішного подолання гіпертонії – зміна способу життя, а це – зменшення ваги тіла, дотримання дієти з обмеженням споживання солі та жирів тваринного походження, включення у щоденний раціон більшої кількості морепродуктів, овочів та фруктів, регулярні заняття фізкультурою, відмова від алкоголю та тютюну. Дотримання кожної з цих рекомендації дозволить понизити тиск на 2-4 мм.рт.ст. Не потрібно боятися підвищеного тиску. Робіть все правильно і своєчасно. Отож, в першу чергу, стан вашого здоров’я залежить від вас самих. Подобайтеся собі, дозвольте собі бути таким чи такою, як ви є, адже душевний стан у процесі оздоровленя є головним.

Ми бажаємо Вам здоров’я!

Комунальна установа Тернопільської обласної ради
“Центр здоров’я”