ДЕПАРТАМЕНТ ОХОРОНИ ЗДОРОВ’Я

ТЕРНОПІЛЬСЬКОЇ ОБЛДЕРЖАДМІНІСТРАЦІЇ

Кабінет пацієнта
Будь-ласка авторизуйтесь або зареєструйтесь
Телефони гарячих ліній
Урядова
1545
Міністерство охорони здоров'я
0-800-801-333
Тернопільська ОДА
097 828-75-27
Департамент ОЗ Тернопільської ОДА
0352 52-10-71
Новини
15:33, 03 листопада 2023
Біль за грудиною – то не конче інфаркт, а інфаркт – це не завжди хапання за груди ліворуч, як це показують у кіно. Раптовий біль може бути через стенокардію, коли серцю мало кисню, але багато навантаж..
14:30, 03 листопада 2023
Виснаження, вигорання, депресія – як розрізнити та що робити.Ну як так? Людина щойно назвалася, а вже за мить її ім’я вилетіло з твоєї голови. Або ніяковієш під час розмови, бо наче кожною клітинкою т..
14:11, 03 листопада 2023
Найкраща дієта для профілактики інсульту ???? - дієта переважно рослинного походження з невеликою кількістю м’яса, риби. Ця дієта була описана як «середземноморська дієта», і існує велика кількість до..
всі новини

Профілактика педикульозу- поради лікаря

Профілактика педикульозу- поради лікаря
ДЕПАРТАМЕНТ ОХОРОНИ ЗДОРОВ'Я

ТЕРНОПІЛЬСЬКОЇ ОБЛДЕРЖАДМІНІСТРАЦІЇ


м. Тернопіль, вул. Грушевського, 8, e-mail: admin@oblzdrav.gov.te.ua

Що таке педикульоз?

Педикульоз (від лат. pediculus "воша"), або вошивість - паразитарне захворювання шкіри та волоссся. На тілі людини може паразитувати головна воша, платяна воша та лобкова воша. Справжню епідемію на сьогодення викликає педикульоз, що спричинений вошами, які паразитують на волосистій частині голови. Щороку в Україні реєструється понад 100тисяч випадків вшивості. Хворіють педикульозом всі прошарки населення та вікові групи.

Звідки беруться воші ?

Основні джерела вошивості – це "стійкі вогнища педикульозу": неблагополучні сім’ї, безхатченки, люди , що ведуть асоціальний спосіб життя. Поширюється педикульоз зазвичай в організованих колективах. Заразитися можна в школі, дитячому садку, таборі, у сім’ї , в перукарні, лазні, басейні, поїзді і в тих місцях, де велике скупчення людей. Головними вошами можна заразитися через головний убір, гребінець, постільну чи натільну білизну. Найчастіша локалізація - скроні, потилична та інші ділянки голови. Волосся може злипатися, утворюється неприємний запах. Виникає сверблячка, розчухи, вторинна інфекція.

Одежна вошивість спричиняється платяними вошами. Вони знаходяться в складках і швах одягу й тому перебираються на тіло частіше на плечах, верхній частині спини, пахвинних ямках, пахових складках. На тілі проявляється сверблячою висипкою, вторинною піодермією, лущенням. В місцях ураження тривалий час залишаються гіперпігментовані плями. Цей вид педикульозу зустрічається під час масових міграцій населення та воєнних дій.

Лобкова вошивість належить до інфекцій, що передаються статевим шляхом. Сексуальна активність досить висока у молоді. Тому цією формою педикульозу найчастіше хворіє саме вона. Воші паразитують на волоссі лобкової ділянки, нижньої частини живота, стегон, під пахвами, на грудях і навіть бороді. У дітей вони можуть знаходитись у бровах, на потилиці. На місці укусів з’являються сірі або голубі плями діаметром до 1 см. Сверблячка помірна.

Як розпізнати захворювання?

Розпізнати педикульоз можна за скаргами: сильний свербіж шкіри та виявлення гнид – яєць вошей. Гниди мають вигляд сіруватих крапельок, що міцно прикріплені до коренів волосся. Жива воша дуже рухлива, розміром до 2 мм. Нескінченний свербіж - це реакція шкіри на укуси вошей. Свербіння буває легке або нестерпне, особливо в нічний час від платяних вошей.

Висип на шкірі від укусів вошей виникає через деякий час. Спочатку з'являється "сверблячий гострий дерматит", маленькі яскраво-червоні папули, везикули. Далі цей процес переходить у хронічний дерматит, відбувається нагноєння папул. З плином часу виникає вторинна інфекція, яка супроводжується анемією. При лобковому і платяному педикульозі на шкірі з'являються специфічні плями.

Чим небезпечний педикульоз?

Платяні та головні воші - основні переносники збудника сипного тифу, волинської лихоманки та зворотнього тифу. Людина заражається при потраплянні виділень зараженої воші в кров в місцях розчісування після укусу комахи або при її роздавлюванні на місці укусу.

Як лікувати педикульоз?

Лікування сьогодні безпроблемне. Нові лікарські засоби високоефективні і зручні у застосуванні. Це 20% водно-мильна емульсія бензил-бензоату, нітіфор, педілін, аерозолі "Пара плюс", "Спрей-пакс" тощо. Один з цих засобів наноситься на уражену поверхню, потім змивається шампунем через певний час. Мертві гниди видаляють шляхом вичісування густим гребінцем.

Профілактика педикульозу.

Якщо вошивість розповсюджена в оточенні хворого - це обробка всіх текстильних виробів, якими користувалася заражена людина - подушки, матраци, головні убори, одяг, гребінці.

Білизну та одяг, на яких виявили вошей, кип’ятять в 2% розчині кальцинованої соди протягом 15 хвилин, а потім прасують з обох сторін, звертаючи особливу увагу на шви, складки, пояси та інше.

Обов’язкове щотижневе миття голови та тіла гарячою водою з милом; регулярна зміна натільної та постільної білизни , її прання, а також кип’ятіння та наступне прасування гарячою праскою. Повна заборона використання чужої білизни, одягу, гребінців тощо, постільних речей, постійний контроль за станом голови, чистотою білизни та одягу дітей і підлітків.

В організованих колективах варто проводити профілактичні огляди.

В ліквідації вошивості важливу роль відіграє нетерпиме ставлення до неї, активна позиція кожної людини, особливо батьків, прищеплення дітям гігієнічних навичок в сім’ї.

Комунальна установа Тернопільської обласної ради
"Центр здоров’я"