ДЕПАРТАМЕНТ ОХОРОНИ ЗДОРОВ’Я

ТЕРНОПІЛЬСЬКОЇ ОБЛДЕРЖАДМІНІСТРАЦІЇ

Кабінет пацієнта
Будь-ласка авторизуйтесь або зареєструйтесь
Телефони гарячих ліній
Урядова
1545
Міністерство охорони здоров'я
0-800-801-333
Тернопільська ОДА
097 828-75-27
Департамент ОЗ Тернопільської ОДА
0352 52-10-71
Новини
всі новини

Всесвітній день без тютюну 2015: Припинити незаконну торгівлю тютюновими виробами

Всесвітній день без тютюну 2015: Припинити незаконну торгівлю тютюновими виробами
ДЕПАРТАМЕНТ ОХОРОНИ ЗДОРОВ'Я

ТЕРНОПІЛЬСЬКОЇ ОБЛДЕРЖАДМІНІСТРАЦІЇ


м. Тернопіль, вул. Грушевського, 8, e-mail: admin@oblzdrav.gov.te.ua

Згідно з даними досліджень, на частку незаконного ринку тютюнової продукції може припадати майже кожна десята сигарета, споживана в світі. Така торгівля є проблемою майже у всіх країнах світу, включаючи питання охорони здоров'я, правові та економічні аспекти, питання управління та корупції.

З нагоди Всесвітнього дня без тютюну, який буде відзначений 31 травня 2015року, ВООЗ закликає країни до спільних зусиль з метою припинення незаконної торгівлі тютюновими виробами.

1 з 10. Кожна десята сигарета продається на незаконному ринку тютюнових виробів.Припинити незаконну торгівлю тютюновими виробами 40 країн мають ратифікувати Протокол про незаконну торгівлю тютюновими виробами, щоб він набув чинності.

Тютюн вбиває до половини людей, які вживають його. Щорічно тютюн призводить майже до 6 мільйонам випадків смерті, з яких понад 5 мільйонів випадків відбувається серед споживачів і колишніх споживачів тютюну, і більше 600 000 - серед некурящих людей, що піддаються впливу вторинного тютюнового диму. Якщо не буде вжито термінових заходів, число щорічних випадків смерті до 2030 року може перевищити вісім мільйонів.

Вживання тютюну є однією з найбільш значних загроз для здоров'я, коли-небудь виникали в світі. Воно щорічно призводить майже до 6 мільйонам випадків смерті, з яких понад 5 мільйонів випадків відбувається серед споживачів і колишніх споживачів тютюну, і більше 600 000 - серед некурящих людей, що піддаються впливу вторинного тютюнового диму. Кожні 6 секунд через тютюн помирає приблизно одна людина, тобто відбувається кожен десятий випадок смерті серед дорослих людей. До половини нинішніх споживачів тютюну в кінцевому підсумку помре від якоїсь пов'язаної з тютюном хвороби.

Майже 80% з більш ніж одного мільярда курців в світі живе в країнах з низьким і середнім рівнем доходу, на які припадає найважчий тягар пов'язаних з тютюном хвороб та смертності.Споживачі тютюну, вмираючи передчасно, позбавляють свої сім'ї доходу, підвищують вартість медичної допомоги і перешкоджають економічному розвитку.У деяких країнах діти з бідних сімей часто працюють на тютюнових плантаціях для того, щоб забезпечувати дохід для сім'ї. Ці діти особливо уразливі до "хвороби зеленого тютюну", спричиненої нікотином, який всмоктується через шкіру при обробці вологих тютюнового листя.

У зв'язку з тим, що з моменту, коли люди починають вживати тютюн, до виникнення порушень здоров'я минає кілька років, епідемія захворювань і смерті, пов'язаних з тютюном, тільки почала набирати силу.

У 20-му столітті тютюн став причиною 100 мільйонів випадків смерті. При збереженні нинішніх тенденцій в 21-му столітті через нього станеться до одного мільярда випадків смерті. Якщо не вжити заходів, до 2030 року число випадків смерті, пов'язаних з тютюном, перевищить 8 мільйонів на рік. Більше 80% з цих випадків смерті відбудуться в країнах з низьким і середнім рівнем доходу.

Завдяки належному моніторингу можна відстежувати розміри і характер вживання тютюну і визначати найкращі способи адаптації політики. Тільки кожна четверта країна, де проживає більше третини населення світу, веде моніторинг вживання тютюну шляхом проведення національних репрезентативних опитувань серед молоді та дорослих людей, щонайменше, кожні 5 років.

Вторинний тютюновий дим - це дим, що заповнює ресторани, офіси або інші закриті приміщення, де люди спалюють такі тютюнові вироби, як сигарети, біді і кальяни. У тютюновому димі присутні більше 4000 хімічних речовин, з яких, щонайменше, 250 відомі як шкідливі, а більше 50 як канцерогени. Безпечного рівня впливу вторинного тютюнового диму не існує. Серед дорослих людей вторинний тютюновий дим викликає серйозні серцево-судинні та респіраторні захворювання, включаючи ішемічну хворобу серця і рак легенів. Серед дітей грудного віку він викликає раптову смерть. У вагітних жінок він призводить до народження дітей з низькою масою тіла.Майже половина дітей регулярно дихають повітрям, забрудненим тютюновим димом в місцях громадського користування. Більше 40% дітей мають, щонайменше, одного курця-батька. Вторинний тютюновий дим є причиною понад 600 тисяч випадків передчасної смерті в рік.На частку дітей доводиться 28% всіх випадків смерті, що пов'язуються з вторинним тютюновим димом.

Необхідно, щоб кожна людина могла дихати повітрям, вільним від тютюнового диму. Закони щодо забезпечення середовища, вільного від тютюнового диму, захищають здоров'я некурящих людей, користуються популярністю, не шкодять бізнесу та сприяють тому, щоб курці кидали палити. Більше одного мільярда людей, або 16% населення світу, захищено всебічними національними законами щодо забезпечення середовища, вільного від тютюнового диму.

Споживачам тютюну необхідно допомогти кинути палити. Дослідження показують, що деякі люди розуміють конкретні небезпеки для здоров'я, пов'язані з вживанням тютюну. Так, наприклад, обстеження, проведене в 2009 році в Чилі, показало, що лише 38% курців знають про те, що куріння призводить до розвитку ішемічної хвороби серця, і лише 27% знають про те, що воно викликає інсульт.

Більшість курців, обізнаних про небезпеки тютюну, хоче кинути палити. Консультування та медикаменти можуть більш ніж подвоїти ймовірність того, що спроби курця кинути курити увінчаються успіхом.

Національні комплексні медичні служби, які надають допомогу людям, що намагаються кинути палити, з повним або частковим покриттям витрат доступні лише в 21 країні, де проживає 15% населення світу. В однієї чверті країн з низьким рівнем доходу взагалі немає служб, які надають сприяння припиненню вживання тютюну.

Вплив попереджувальних малюнків. Сильнодіюча антитютюнова реклама та графічні попередження на упаковках, особливо попередження, що містять малюнки, сприяють зменшенню числа початківців курити дітей і зростанню числа курців, які відмовляються від цієї звички. Графічні попередження можуть переконати курців в необхідності захищати здоров'я некурящих шляхом скорочення куріння в будинку і відмови від куріння в присутності дітей.

Лише 30 країн, де проживає 14% населення світу, слідують найкращим практичним методикам щодо нанесення графічних попереджень, що включають попередження місцевою мовою і займають, в середньому, щонайменше, половину передньої і задньої сторін сигаретних пачок. Більшість цих країн - країни з низьким і середнім рівнем доходу.

Кампанії в ЗМІ можуть також сприяти зменшенню споживання тютюну шляхом здійснення впливу на людей з метою захисту некурящих людей і переконання молодих людей у необхідності відмовитися від вживання тютюну. Більше половини населення світу проживає в 37 країнах, де протягом 2 останніх років була проведена, щонайменше, одна потужна антитютюнова кампанія в засобах масової інформації.

Заборона реклами, стимулювання продажу та спонсорства тютюну може зменшити споживання тютюну. Всебічний заборона всіх видів реклами, стимулювання продажу та спонсорства може сприяти зменшенню споживання тютюну, в середньому, приблизно на 7%, а в деяких країнах - аж до 16%. Лише в 24 країнах, де проживає 10% населення світу, повністю заборонені всі форми тютюнової реклами, стимулювання продажу та спонсорства. Приблизно в кожній третій країні обмеження на тютюнову рекламу, стимулювання продажу й спонсорство є мінімальними або взагалі відсутні.

Податки на тютюнові вироби є найефективнішим способом скорочення вживання тютюну, особливого серед молодих людей і незаможних верств населення. Підвищення податків, що викликає зростання цін на тютюнові вироби на 10%, призводить до зменшення споживання приблизно на 4% у країнах з високим рівнем доходів і до 5% в країнах з низьким і середнім рівнями доходів.

Незважаючи на це, високі податки на тютюн є рідко використовуваної заходом. Лише в 32 країнах, де проживає менше 8% населення світу, податки на тютюн перевищують 75% від роздрібної ціни. За існуючими даними, доходи від податків на тютюн, в середньому, в 175 разів перевищують витрати на боротьбу проти тютюну.

Комунальна установа Тернопільської обласної ради
“Центр здоров’я”