ДЕПАРТАМЕНТ ОХОРОНИ ЗДОРОВ’Я

ТЕРНОПІЛЬСЬКОЇ ОБЛДЕРЖАДМІНІСТРАЦІЇ

Кабінет пацієнта
Будь-ласка авторизуйтесь або зареєструйтесь
Телефони гарячих ліній
Урядова
1545
Міністерство охорони здоров'я
0-800-801-333
Тернопільська ОДА
097 828-75-27
Департамент ОЗ Тернопільської ОДА
0352 52-10-71
Новини
всі новини

Гіпертонічний криз: перша медична допомога та профілактика

Перша допомога при серцевому нападі та гіпертонічному кризі
ДЕПАРТАМЕНТ ОХОРОНИ ЗДОРОВ'Я

ТЕРНОПІЛЬСЬКОЇ ОБЛДЕРЖАДМІНІСТРАЦІЇ


м. Тернопіль, вул. Грушевського, 8, e-mail: admin@oblzdrav.gov.te.ua

Гіпертонічний криз:
перша медична допомога та профілактика

Більша половина випадків передчасної смертності у світі, Україні та в області пов’язана із хворобами органів кровообігу, а саме, ішемічною хворобою серця та артеріальною гіпертонією.

Найважливіші фактори ризику, які викликають ці захворювання, є такі:

  • Підвищений рівень холестерину в крові,
  • Високий артеріальний тиск,
  • Куріння,
  • Нераціональне харчування,
  • Недостатня фізична активність,
  • Надлишкова вага тіла,
  • Психоемоційні перевантаження,
  • Зловживання алкоголем,
  • Надмірне вживання солі.

Серцевий напад при стенокардії супроводжується стискаючими, ниючими, здавлюючими, іноді ріжучими, нестерпними болями в ділянці серця, за грудиною, в лівій половині грудної клітки, які віддають в ліве плече, лікоть, кисть, часто в шию, нижню щелепу, язик, горло. Сигналом нападу стенокардії часто бувають відчуття стискання, важкість , дискомфорт в грудній клітці, загальна слабкість. Серцевий приступ часто супроводжується блідістю шкіри, пітливістю, похолодінням кінцівок, серцебиттям, перебоями в ділянці серця, відчуттям страху.

Ліквідація болю є одним з першочергових завдань при серцевому нападі.

Хворого потрібно покласти, а якщо неможливо, посадити. Забезпечити доступ свіжого повітря, зняти або розстебнути одежу, яка стискає дихання, покласти на ділянку серця гірчичник, а до рук і ніг – грілки чи пляшки з гарячою водою.

Першочерговими медикаментами є валідол, нітрогліцерин, корвалол, валеріана. Валідол в таблетці беруть під язик до повного її розчинення, розчин валідолу капають на шматочок цукру (3 -5 крапель). Біль знімається через 10- 15 хвилин на кілька годин. Якщо ефекту від валідолу немає, слід використати нітрогліцерин, який випускається в таблетках, розчині чи спреї. Лікувальний ефект наступає негайно після прийому препарату і триває 15- 20 хвилин. Якщо одна таблетка нітрогліцерину не зняла серцевого нападу, слід повторити прийом кожні 4- 5 хвилин. Нітрогліцерин слід приймати в положенні сидячи або лежачи, він може викликати зниження артеріального тиску, головокружіння, шум в голові, головні болі.

Якщо серцевий напад не знімається нітрогліцерином протягом 15 -20 хвилин, слід негайно викликати швидку медичну допомогу!

Паралельно з нітрогліцерином можливе використання корвалолу, валокордину, настоянки глоду чи собачої кропиви, 25-30 крапель на 50 мл води. Для профілактики тромбоутворення потрібно розжувати 1 таблетку аспірину.

Актуальною проблемою сучасної кардіології є гіпертонічні кризи (ГК). Вони зустрічаються часто (у 25–40 % випадків) і є небезпечними при артеріальній гіпертензії (АГ). Незважаючи на те що діагностика ГК проводиться легко і цьому питанню присвячена величезна кількість науково-практичних робіт, смертність при розвитку ГК у хворих на гіпертонічну хворобу залишається дуже високою. Відомо, що смертність при ГК в Україні серед усіх країн Європи залишається найбільш високою.

Хворі, які перенесли ускладнений ГК, помирають протягом наступних 3 років від хронічної ниркової недостатності (ХНН) (рівень доказів А), інсультів (В). Цей ризик збільшується з віком (А) та тривалістю артеріальної гіпертензії (В).

Гіпертонічний криз - це гострий значний підйом артеріального тиску (АТ), що супроводжується клінічною симптоматикою ураження органів мішеней у результаті нервовосудинних і гуморальних порушень. При ГК відбувається підвищення систолічного АТ на 20–100 мм рт.ст., діастолічного АТ — на 10–50 мм рт.ст. або до 210/120 мм рт.ст.

Причиною різкого підвищення АТ є фактори, що сприяють розвитку ГК (надмірне вживання кухонної солі, різні зміни кліматометеорологічних факторів, стресові ситуації, гостра відміна бета­адреноблокаторів (БАБ), клофеліну, допегіту після тривалого їх застосування; зловживання міцною кавою, заваркою чаю, тютюнопаління, вживання алкоголю; гіперінсоляція; зміна гормонального спектра в жінок при клімаксі, перед менструацією тощо).– це раптове значне підвищення артеріального тиску від нормального або підвищеного рівня, яке майже завжди супроводжується появою чи посиленням розладів з боку органів - мішеней (мозку, серця, нирок) або вегетативної нервової системи та інше.

Гіпертонічні кризи можуть тривати від кількох хвилин до кількох годин і навіть днів.

Гіпертонічні кризи супроводжуються підвищенням артеріального тиску, інтенсивними головними болями в ділянці потилиці, головокружінням, відчуттям шуму в голові і вухах, нудотою, блюванням, „ туманом” перед очима, стисканням або болями в ділянці серця, задишкою, відчуттям ядухи, пітливістю, слабкістю в руках та ногах, почервонінням чи блідістю шкіри. Усі ці прояви потребують зниження тиску протягом кількох годин. Проте не слід різко знижувати кров’яний тиск, тому що стан хворого може різко погіршитись.

Затримка лікування гіпертонічного кризу може викликати незворотні наслідки або смерть.

До прибуття лікаря слід покласти хворого в ліжко, припідняти голову, ліквідувати фізичні і психічні подразники. Іноді досить сісти і опустити ноги. Накласти гірчичники на шийно - потиличну ділянку, поставити банки вздовж хребта з обох сторін, забезпечити доступ свіжого повітря.

Першочерговими препаратами є валеріана, собача кропива, корвалол, валідол, які зменшують головний біль, знижують артеріальний тиск, заспокоюють.

Якщо людина давно приймає гіпотензивні препарати, в разі виникнення гіпертонічного кризу, таблетки, що знижують тиск (еналапріл, бісопролол чи інші) слід розжувати або покласти під язик. Якщо через 30 хв. після прийому ліків тиск не знизився, можна прийняти ще одну дозу, але не більше.

УВАГА! Якщо ж тиск знизився на 40-60 мм.рт.ст, то більше знижувати його не потрібно. Після здійснення заходів екстреної допомоги потрібно терміново викликати швидку допомогу! Гіпертонічний криз може стати причиною небезпечних ускладнень і тому вимагає екстреної кваліфікованої медичної допомоги. Препарати, що понижують артеріальний тиск, призначає лікуючий лікар.

Дочекайтеся лікаря "швидкої", який, швидше за все, введе сильнодіючий антігіпертензивний засіб внутрішньовенно. Повідомте лікаря про всі пророблених вами заходах першої допомоги, переконайтеся, що все зроблене правильно і корисно.

При гіпертонічному кризі людину мучить страх смерті, підвищена тривожність, занепокоєння, підвищується рівень стресових гормонів, це небезпечно для життя. Тут важлива підтримка близької людини, яка спокійною бесідою, чіткими, неметушливим рухами надасть допомогу і заспокоїть страждаючого. Переконає, що страшного нічого не станеться, зараз приїде лікар і самопочуття поліпшиться.

Після того як лікарі "швидкої" купують гіпертонічний криз, вони приймуть рішення, чи може людина залишитися вдома. У лікарню відправлять хворих, у яких криз трапився вперше або в складних випадках. Якщо хворому стане краще, його залишать вдома під наглядом родичів і на наступний день направлять до нього додому дільничного лікаря або кардіолога з поліклініки за місцем проживання.

Людина, котра перенесла гіпертонічний криз, повинна усвідомити, що її фізичні страждання і моральні муки її рідних набагато важчі, ніж дотримання дієти, лікувальна фізкультура і відмова від куріння і алкоголю.

Первинна профілактика гіпертонічних кризів включає:

  • зниження і нормалізацію маси тіла;
  • зменшення вживання кухонної солі та алкоголю;
  • підвищення фізичної активності людини;
  • покращення якості життя.

Вторинна профілактика захворювання передбачає регулярне приймання антигіпертензивних препаратів упродовж усього терміну підвищення АТ, що призводить до зниження смертності від мозкового інсульту на 40–45 % і смертності від ІМ на 15–20 %. Ці переконливі дані свідчать про необхідність проведення профілактики гіпертонічної хвороби серед населення.

Якщо Вам важко справитись із собою, своїми переживаннями, відчуттям нестабільності, зверніться до лікаря. Не втрачайте час!

Комунальна установа Тернопільської обласної ради
“Центр здоров’я”